Archiwum wiadomości

EEW wybrane na wykonawcę i operatora spalarni odpadów w Gdańsku

Pochodzący z Niemiec koncern EEW został wskazany przez Miasto Gdańsk jako projektant i wykonawca spalarni odpadów, a także jej operator na 25 lat. Wedle założeń budowa instalacji, która funkcjonować będzie pod nazwą Port Czystej Energii, powinna potrwać do końca 2020 roku.

Po kilkunastomiesięcznym dialogu konkurencyjnym do Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, miejskiej spółki prowadzącej postępowanie, wpłynęły dwie oferty: Grupy EEW, poprzez ITPOK Gdańsk Sp. z o.o. sp. k., oraz konsorcjum włosko-francuskiego Astaldi, Termomeccanica Ecologia, Tiru. – Obaj potencjalni wykonawcy to najwyższa europejska półka w tej branży. Zgodnie z naszymi kryteriami oceny wyższą punktację uzyskał ITPOK Gdańsk   Sp. z o.o. Sp. K.(EEW) W założeniach przetargowych postawiliśmy bardzo wysokie oczekiwania. Nie mam wątpliwości, że zbuduje on nowoczesną i bardzo bezpieczną elektrociepłownię na odpady. Oczywiście, drugi z oferentów ma prawo skorzystać z odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej, więc trudno jeszcze rozstrzygać kiedy będzie możliwe podpisanie umowy – wyjaśnia Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego.

Koszt zaprojektowania i budowy instalacji wynosi 426.3 mln zł, a średnioroczny koszt eksploatowania to 31,5 mln zł (obie kwoty netto). Jej moce przerobowe wyniosą 160 000 ton rocznie i trafią do niej odpady z trzech RIPOK-ów: Tczew, Kwidzyn, Gdańsk. Będzie to średni obiekt w porównaniu do innych w kraju, a na tle zachodnioeuropejskich wręcz niewielki. – Warto podkreślić, że restrykcyjne normy środowiskowe dotyczące emisji zanieczyszczeń, wynikające z prawa unijnego, zostały przez nas jeszcze bardziej wyśrubowane. Wypracowaliśmy tę rekomendację wspólnie z Radą Interesariuszy Zakładu, w tym z przedstawicielami mieszkańców. Oznacza to, że mamy najwyższe w Polsce wymagania w zakresie ekologii i gwarancji bezpieczeństwa mieszkańców w okolicy tego rodzaju instalacji – zapewnia Sławomir Kiszkurno, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Wizytowaliśmy wspólnie z Radą Interesariuszy wiele spalarni, w tym instalację EEW pod Berlinem, o trzykrotnie większych mocach przerobowych niż będą w Gdańsku, i wszyscy byliśmy pod wrażeniem – dodaje.

Obecnie Miasto Gdańsk oczekuje na kluczową decyzję o przyznaniu dofinansowania unijnego, która powinna zapaść w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w najbliższych miesiącach. Maksymalny poiom dotacji to 68% wartości inwestycji. Zgodnie z założeniami, przyszły rok będzie poświęcony na zaprojektowanie spalarni, a budowa przewidziana jest na lata 2019 – 2020.

Więcej na temat lidera niemieckiego rynku spalarni odpadów można przeczytać tutaj: www.eew-energyfromwaste.com/pl.html