Archiwum wiadomości

Rozmowy o spalarni z klubem Radnych PO w Radzie Miasta

26 marca mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu Klubu Radnych PO w Radzie Miasta. Naszym celem było przedstawienie aktualnego statusu projektu „Budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych”.

Dzięki uprzejmości Piotra Borawskiego - przewodniczącego klubu PO w Radzie Miasta Gdańska, mogliśmy gościć na spotkaniu radnych i przekazać aktualne informacje dotyczące projektu budowy spalarni w Gdańsku. Wydaje się to zasadne i konieczne zwłaszcza w  przededniu podpisania umowy z wykonawcą instalacji Port Czystej Energii oraz podpisaniu umowy o dofinansowanie. Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów to obecnie jedna z największych inwestycji środowiskowych w województwie pomorskim. Spalarnia domyka system gospodarki odpadami w naszym mieście o brakujący element zagospodarowania frakcji resztkowe, a bezpośrednimi beneficjentami projektu są mieszkańcy oraz środowisko.

Spalanie odpadów jest powszechną praktyką zagospodarowania odpadów stosowaną od lat zarówno w Europie jak i w świecie, a zatem krok w kierunku budowy spalarni to krok w kierunku tego co się sprawdziło. W Europie funkcjonuje ponad 400 zakładów przekształcających odpady komunalne, spełniające wymagania BAT (Best Available Technology). Spalarnia w Gdańsku to kolejna instalacja, która będzie wybudowana zgodnie z tymi wymaganiami, czyli w bezpiecznej i sprawdzonej technologii. Między innymi o tym rozmawialiśmy z Radnymi, których oprócz technologii interesowały także takie tematy jak bezpieczeństwo mieszkańców, ochrona ich zdrowia czy ochrona środowiska.

Wszystko co nowe i nieznane zawsze budziło i budzi obawy o bezpieczeństwo, oddziaływanie na człowieka, środowisko. Nie inaczej jest w przypadku instalacji termicznego przekształcania odpadów, co do tego wszyscy byliśmy zgodni. Natomiast bez niej, a dokładnie tego co oferuje spalarnia, czyli zagospodarowanie frakcji, która nie może być zgodnie z przepisami unijnymi składowana – w dzisiejszych czasach się nie da odpowiedzialnie prowadzić gospodarki odpadami komunalnymi w obiegu zamkniętym.