Archiwum wiadomości

Kamień węgielny pod budowę spalarni wmurowany!

W piątek, 18 grudnia 2020 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych – Port Czystej Energii. Tym samym uroczyście zainaugurowano etap prac budowlanych. Oddanie instalacji do eksploatacji przewidziane jest na koniec 2023 roku.

Prace ziemne na terenie budowy zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych rozpoczęły się już w lipcu tego roku. Kilka dni temu wylany został fundament pod bunkier instalacji, gdzie właśnie 18 grudnia wmurowano symboliczny kamień węgielny.

Akt erekcyjny podpisany został m.in. przez Dariusza Drelicha, wojewodę pomorskiego, Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Józefa Sarnowskiego, członka zarządu województwa pomorskiego oraz Piotra Grzelaka, zastępcę prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.

- Kamień węgielny to kluczowy moment na każdej budowie. Ta inwestycja, to dowód również na to, że myślimy partnersko, bo to projekt nie tylko Miasta Gdańska, ale także 34 gmin w regionie. To ważne ogniwo w zakończeniu łańcucha przetwarzania odpadów. Brakowało nam już tylko możliwości zagospodarowania frakcji tej najtrudniejszej, z której przy obróbce możemy uzyskać energię i ciepło. Dziękuję także za wsparcie Pana Wojewody - powiedziała na uroczystości Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

- Ilość odpadów się nie zmniejsza i są frakcje, których nie można zagospodarować czy przekształcić inaczej, niż właśnie w takiej instalacji - zauważył w swoim przemówieniu wojewoda Dariusz Drelich. - To jest bardzo ważne, że za trzy lata ten obiekt zostanie wykorzystany do tego, aby gospodarkę odpadami można było w bardzo racjonalny sposób prowadzić. Bardzo mnie cieszy, że udało się te wszystkie plany zrealizować - dodaje.

- W imieniu Komisji Europejskiej, która od szesnastu lat jest partnerem Polski w programowaniu inwestycji unijnych, chciałbym życzyć beneficjentowi i Miastu Gdańsk, powodzenia w realizacji tego Projektu. Jest on ogromnie ważny dla Pomorza i mam nadzieję, że wkrótce spotkamy się na otwarciu tej inwestycji – powiedział w nagranym specjalnie na uroczystość wystąpieniu ambasador Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

W trakcie uroczystości został również odczytany list z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej skierowany do Zarządu Spółki Port Czystej Energii.

- Zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych da gwarancję całkowitego bezpieczeństwa zarówno dla ludzi jak i środowiska. Nie mam wątpliwości, że tego typu instalacje są w Polsce potrzebne, a wykorzystanie potencjału energetycznego odpadów nienadających się do recyklingu wpisuje się w koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym – napisał Dominik Bąk, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.

W swoim wystąpieniu transmitowanym podczas uroczystości, na istotną rzecz zwrócił uwagę Sławomir Kiszkurno, prezes zarządu Portu Czystej Energii

– To co ważne to również ilość energii, która powstanie w naszym zakładzie. Rocznie zostanie wyprodukowanych 109 GWh energii elektrycznej. W tym samym czasie, powstanie 509 TJ ciepła, które zimą zasili około 20 tysięcy gospodarstw domowych położonych w południowych dzielnicach Gdańska, a latem nawet do 70 tysięcy gospodarstw domowych - dodaje.

Ze względu na panującą epidemię udział bezpośredni gości ograniczono do minimum, a całe wydarzenie transmitowane było przez portal gdansk.pl, gdzie można zobaczyć relację z uroczystości