Archiwum wiadomości

Podsumowanie szóstego miesiąca prac ziemnych

Minęło pełne pół roku od rozpoczęcia prac ziemnych na terenie działki inwestycyjnej zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku. Zwieńczeniem realizowanych prac ziemnych i rozpoczęciem kolejnego etapu prac budowlanych, było uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego 18 grudnia 2020r. Uroczystość była transmitowana na żywo poprzez media społecznościowe Portu Czystej Energii i portal gdansk.pl, dzięki czemu była ogólnie dostępna dla wszystkich zainteresowanych gdańskim projektem. Jej pełny przebieg nadal można obejrzeć na kanale Portu Czystej Energii, na portalu You Tube, do czego serdecznie zapraszamy (obejrzyj relację).


Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę ZTPO 18.12.2020r.

Budowa realizowana jest w zaplanowanym tempie, cały czas Wykonawca utrzymuje harmonogram robót budowlanych bez opóźnień.

Jako pierwszy z kompleksu obiektów całej instalacji powstaje bunkier – „magazyn” do gromadzenia i przygotowania odpadów przed ich podaniem do leja zasypowego w celu termicznego przekształcenia. Szerzej pisaliśmy o bunkrze w podsumowaniu poprzedniego miesiąca (czytaj tu). Fundamenty bunkra osadzone są głęboko poniżej poziomu terenu. W celu wyrównania terenu i posadowienia innych budynków instalacji, konieczne jest nawiezienie gruntu o odpowiedniej strukturze, który po stabilizacji, stanie się gruntem nośnym. Obecnie nawieziono grunty w ilości ok. 69 000 m3 czyli ponad 28% zaplanowanej całości.

W dalszym ciągu trwają prace związane z budową ścian żelbetowych bunkra, jak również związane z przygotowaniem platformy pod fundament, w celu posadowienia zbiornika ściekowego pod kotłem (w lutym br. planowane jest wylewanie w tym zakresie fundamentów).

 
Teren działki inwestycyjnej

W podsumowywanym miesiącu realizowano konstrukcję żelbetową podziemnej części ścian oraz słupów bunkra, które stawiane są na wybudowanym fundamencie (to w ten fundament wmurowany został kamień węgielny). W minionym miesiącu pisaliśmy o powstawaniu płyty fundamentowej, warto zobaczyć również film z pełnego procesu trwającego trzy tygodnie (zobacz film).


Konstrukcja żelbetowa ścian bunkra


Budowa bunkra gdańskiej spalarni