Archiwum wiadomości

Podsumowanie ósmego miesiąca prac

Osiem miesięcy trwa budowa zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku. W minionym miesiącu, ze względu na niskie temperatury oraz intensywne opady śniegu, przez tydzień były wstrzymane wszystkie prace budowlane na terenie działki inwestycyjnej. Wykonawca dysponuje jednak buforem czasowym w realizacji harmonogramu, dlatego przestój prac ze względu na warunki pogodowe, nie wpłynął na ogólne opóźnienie robót.  


Teren działki inwestycyjnej, w centralnej części budowa bunkra

W ramach robót ziemnych i budowlanych w poprzednim miesiącu kontynuowane były prace związane z realizacją nasypów, których wykonanie określa się na ponad 60%. W miarę postępu prac związanych z nasypem gruntu, na całym obszarze działki demontowane są grodzice zewnętrzne oraz wewnętrzne. Grodzice nazywane są również ściankami szczelnymi czy larsenami (więcej o grodzicach czytaj tutaj).

 
Prace żelbetowe na terenie budowy ZTPO

Wykonawca w minionym miesiącu realizował intensywnie prace żelbetowe:

1) betonowanie ścian wewnętrznych i zewnętrznych zbiornika buforowego (więcej o zbiorniku buforowym czytaj tutaj)

2) betonowanie pozostałej części studni odcieków z bunkra (więcej o bunkrze czytaj tutaj)

3) betonowanie pozostałej części ściany bunkra od strony północnej

4) wykonanie chudego betonu i zbrojenia płyty fundamentowej od strony budynku kotła.

Budynek kotła, dla którego rozpoczęto obecnie prace fundamentowe, to najwyższy budynek całego zakładu (poza kominem, który będzie najwyższym obiektem instalacji). Jego wysokość to ponad 42 m, a kubatura budynku to aż 82460,19 m³.  Budynek ten stanowi element głównego budynku technologicznego instalacji i jest zlokalizowany pomiędzy bunkrem magazynowania odpadów a budynkiem turbiny i generatora. Budynek kotła będzie obudową linii technologicznej spalającej odpady oraz oczyszczającej spaliny. Obecnie realizowane są również prace związane z produkcją elementów kotła, którego montaż planowany jest w miesiącach letnich 2021 roku.