Archiwum wiadomości

Jeden z międzynarodowych koncernów zbuduje spalarnię w Gdańsku

To przełomowy moment dla projektu budowy regionalnej spalarni odpadów komunalnych w Gdańsku. Procedura wyboru 5 potencjalnych wykonawców została zakończona. W pierwszych dniach grudnia rozpoczną się konsultacje z wyłonionymi firmami w ramach tzw. dialogu konkurencyjnego. W postępowaniu pozostali już tylko najlepsi, światowi potentaci w branży. Zwycięzca podpisze kontrakt na zaprojektowanie, wybudowanie i eksploatowanie spalarni od 2020 roku. Inwestycja będzie realizowana pod nową nazwą: Port Czystej Energii.


– Są to koncerny z olbrzymim dorobkiem i know-how, które zbudowały i zarządzają dziesiątkami takich instalacji. Zatem finałowa "piątka" jest bardzo mocna, a na tym przecież niezwykle nam zależało. Na tym etapie można już stwierdzić, że niezależnie od tego, kto ostatecznie zostanie wybrany pozyskamy partnera na najwyższym poziomie – wyjaśnia Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej.

Do dalszego etapu postępowania przystępują koncerny europejskie lub europejsko-azjatyckie. Formalnie aplikowały spółki celowe dla projektu lub polskie przedstawicielstwa, jednak w istocie liderami są poniższe podmioty:

  • VEOLIA (Francja) – Branżowy gigant, który eksploatuje blisko 70 spalarni odpadów;
  • SUEZ ENVIRONNEMENT (Francja) – Odpowiedzialny m.in. za zaprojektowanie, budowę oraz eksploatację spalarni w Poznaniu;
  • EEW (Niemcy) – Lider niemieckiego rynku spalania odpadów;
  • ASTALDI / TERMOMECCANICA / TIRU (Włochy, Francja) – Pierwsze dwie firmy właśnie oddały do użytku spalarnię w Bydgoszczy. Natomiast TIRU ma w dorobku wiele spektakularnych inwestycji spalarniowych;
  • POSCO / REMONDIS (Korea Południowa, Niemcy) – Koreańczycy finiszują
z budową największej polskiej spalarni w Krakowie. Remondis to światowy koncern. Zajmuje się gospodarką odpadami w blisko 30 krajach.

Równolegle do procedury wyboru pięciu potencjalnych wykonawców odpowiedzialny za projekt Zakład Utylizacyjny prowadził negocjacje z pomorskimi gminami na temat przekazywania odpadów do planowanej instalacji. – To był bardzo trudny proces. Niemniej, nasze starania przyniosły wymierne efekty. Zdecydowana większość samorządów zadeklarowała w formie uchwał chęć współpracy. W sumie to prawie 50 gmin. Na tej podstawie oszacowaliśmy realne zapotrzebowanie na moce przerobowe, choć może się to jeszcze zmienić. W spalarni, która powstanie na terenie naszego zakładu, wedle aktualnej wiedzy planowane jest przekształcanie ok. 160 000 ton odpadów rocznie – mówi Wojciech Głuszczak, prezes gdańskiej spółki.

Należy podkreślić, że projekt ma regionalne znaczenie, ponieważ rozwiąże problem zakazu składowania tzw. odpadów energetycznych dla wszystkich samorządów oddających je do termicznego przekształcania. Zgodnie z obecnymi założeniami instalacja w Gdańsku będzie obiektem średniej wielkości w skali kraju. Największą spalarnię pod względem mocy przerobowych ma Kraków – 220 000 ton, najmniejszą Konin – ok. 100 000 ton.

– Porównując naszą inwestycję do innych spalarni budowanych w kraju pamiętajmy, że to instalacje na odpady zmieszane. Natomiast my, jako pierwsi w kraju, zdecydowaliśmy się na spalanie wyłącznie frakcji resztkowej. Czyli najpierw odpady komunalne przejdą proces odzysku surowców, a dopiero potem pozostałość trafi do pieca rusztowego. W tym proekologicznym sensie jesteśmy w Polsce pionierami – zapewnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej.

Kolejne etapy projektu zależą przede wszystkim od terminu przyznania dofinansowania unijnego. Rok 2016 upłynie głównie na staraniach o nie, a także na wspomnianym dialogu konkurencyjnym. W jego ramach przewidziane jest ostateczne doprecyzowanie wszelkich założeń inwestycji dotyczących m.in. ochrony środowiska, technologii, finansowania. Spalarnia odpadów ma zostać oddana do użytku najpóźniej w 2020 roku.

Zobacz galerię